Kdybychom měli dopodrobna rozebrat moderní civilizaci západního světa a začlenit do rozboru všechna pro a proti, dovede nás to ke zjištění, že technický vývoj značně předběhl duchovní neboli morální pozadí a technika se pak stává nejen pomocníkem, ale i mocnou zbraní. Nemáme zrovna na mysli válečné konflikty, které sužují celou planetu, a to nejen místa, kde se aktuálně válčí, ale především pochroumané mezilidské vztahy. Lidská chamtivost a touha po moci, závist a sobectví se tu projevuje někdy i velmi nenápadně a skrytě a technika pak takovým lidem napomáhá k ještě větším negativním projevům těchto vlastností.
Problém současného lidstva je v každém z nás, a práce na sobě je jediné řešení z této ne zrovna povzbudivé situace. Není to snadné, to víme, proto tu také máme na pomoc řadu jevů, s nimiž lze budovat lepší svět. Kromě selského rozumu, rozumného přístupu k ekologii a změny jídelníčku ve smyslu zdravé výživy je to například i hudba. Značný pozitivní podíl na lidského ducha má zejména vážná hudba, je to vlastně jediný hudební směr, který nezestárl a stále si udržuje své platné místo ve společnosti.
Koncerty ve Španělské synagoze BM Art v Praze se také podílí na posílení pozitivního přístupu k sobě sama a k okolním lidem. Rozvíjení a budování pozitivních vztahů mezi lidmi v rodinách, ve školách, na pracovišti i kdekoli jinde je to, na co bychom měli zaměřit pozornost ze všeho nejvíc. A chcete-li vhodný inspirativní příklad, jak důležité to je, zhlédněte pohádku Nesmrtelná teta, najdete zde velmi mnoho příkladů ze současného života a také dopady vzorců chování na jednotlivce i skupiny. Svět je takový, jaký si jej vytvoříme a ve vážné hudbě můžeme získat vynikající oporu, která lidem otevírá oči a srdce, což si také uvědomovali mnozí hudební skladatelé v období baroka, klasicismu i moderních hudebních směrů počátku dvacátého století.